Jak vybrat správnou helmu na kolo

Zaujala vás cyklistika a chtěli byste se tomuto sportu, který je v České republice čím dál oblíbenější, také aktivně věnovat? Pak budete kromě samotného kola potřebovat i cyklistickou výbavu, jejíž součástí je bezpodmínečně helma, která vás v případě pádu uchrání před zraněním.

Na trhu naleznete hned několik typů cyklistických helem, od levnějších, po dražší, od méně kvalitních, až po profesionální helmy. Podle jakých hledisek ale cyklistickou helmu vybírat? Na co si dá při jejím nákupu pozor? To vám prozradíme v tomto článku. Čtěte dál.

Helma musí hlavně sedět

Základní kritérium při výběru helmy je nad slunce jasné, cyklistická helma vám v první řadě musí dobře sedět. Nekupujte si přilbu, jež vás tlačí nebo evidentně cítíte, že vám zkrátka nesedí. Helma by při jejím zkoušení měla držet jak přilepená i při rozepnutém řemínku.

Dále je nutné helmu řádně seřídit pomocí přídavných polystyrenů nebo pásky v zadní části přilby, abyste se během jízdy cítili komfortně a nebáli se, že vám helma na kolo sklouzne či bude dělat jinou neplechu.

Při nákupu cyklistické helmy si také vyberete ze tří typů provedení těla přilby.

1. Můžete zakoupit helmu tvořenou čistě polystyrenem, bez barevného krytu. Tento typ helmy je nejlevnější.

2. Druhou možností je helma, na které je vrchní kryt dodatečně přilepený. Kryt však lze promáčknout a není s přilbou jedno tělo.

3. Nejkvalitnější, ale také nejdražší provedení těla přilby je vstříknutý polystyren do vrchního krytu. U této helmy kryt neustále drží s tělem helmy a v případě nehody napomáhá udržet helmu v jednom kuse.

Helmy s kšiltem nebo bez

To, zda si pořídíte cyklistickou helmu s kšiltem nebo bez něj, závisí na tom, jestli budete jezdit v přírodním terénu nebo po silnici. Na prvně jmenovaný způsob jízdy se spíše využívá přilba s kšiltem, na silnici pak bez kšiltu.

Barva helmy

Výběr barvy helmy už sice není tak zásadní, nicméně byste měli vybrat takovou barvu, s níž budete na silnici dobře viditelní. Pokud zakoupíte tmavší helmu, lze využít nejrůznějších reflexních samolepek či vestavěných blikaček.

Vybrat si helmu na kolo